Prof Napoleao

NAPOLEAO (EMILIO DE CHIARA)

1976 yılı Milan doğumlu olan Emilio De Chiara’nın, Capoeira ile ilk teması 2000 yılında bir fuarda sırasında düzenlenen Capoeira gösterisini seyretmesiyle oldu ve Capoeira’dan büyülenerek, hemeneğitimlere başlamaya karar verdi.

Milan’ın yerlisi olan Emilio, İtalyan Capoeira da Angola Derneği’nin kurucusu olan Mestre Baixinho’nun eğitmenliğinde övgüye değer bir ithaf edilmişlik ile hemen hemen her gün pratik yaparak, Capoeira çalışmaya başladı.
Sadece 3 yıl gibi kısa bir sürede Mestre Baixinho’nun adanmış bir öğrencisi oldu ve Onun yardımcısı olarak hem akademide ki hemde diğer okullarda ki derslerine eşlik etmeye başladı.

Kendisi ilk defa bu dönemde eğitmenlik deneyimlerini kazanmaya başlamıştır. Takip eden yıllarda öğrenci olarak maharet kazanan Napoleao, eğitmenlik becerilerini de geliştirmiştir. Bu dönemde Mestre Baxinho’nun yerine anaokullarında ki çocuk sınıflarında ve akademide ki bağzı sınıflarda eğitmenlik yapmaya başlamıştır.
Mestre Baixinho ile geçirdiği zaman boyunca sayısız performans ve sosyal etkinliğe katılım göstermiştir. Napoleao İtalya’da bulunduğu zamanlar içersinde, “Angola Projesi” için para toplamak adına gerçekleştirilen “Roda Da Vida” Capoeira festivalinin organizatörlerinden olmuştur(Angola Projesi, Lubango/Angola’da yaşayan sokak çocuklarına yardım eden bir organizasyondur).

Bir Capoerista olarak Napoleao 2006 ve 2009’da olmak üzere Brazilya’ya 2 büyük seyahat gerçekleştirmiştir. Bir kaç ay boyunca Napoleao, Capoeira’nın Anavatanı’nında günlük olarak bir çok uzman capoeirista ve Mestre’nin oyunlarına katılmıştır ve bir çok diğer grubun organize ettiği rodalara katılmıştır.
2009’da Napoleao’ya Mestre Baixinho tarafından eğitmenlik hicazeti verilerek, 2010 yılı şubat ayında kendisine Istanbul’a gidip bir Capoeira Angola Grubu kurma konusunda emel verilmiştir.

Bundan sonra Napoleao bedenini ve ruhunu bütünüyle bu projeye adayarak, 2010 yılı yazını takiben İstanbul’da ki grubu oluşturmaya başlamıştır ve nihayet Ekim 2010’da Napoleao Grupo de Capoeira da Angola Istanbul Grubunu kurmuştur. Grubun kurulmasıyla beraber Napoleao her yıl Mestre Baixinho ve İtalyan Capoeira Angola Derneği’ne bağlı diğer eğitmenlerinde katıldığı atolye çalışmaları düzenlemeye başlamıştır.

Napoleao İstanbul çevresinde bulunan farklı üniverstiler ve kültür erneklerinde atolye çalışmaları düzenlemiştir(İstanbul Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İBB Kültür A.Ş)
Napoleao ve grubu, kendisini genel olarak Capoeira Angola ve Afro-Brezilya kültürünü anlamaya ve anlatmaya adayacak olan, Türkiye’nin ilk Capoeira Angola Akademis’sini kurmayı amaçlamaktadır.