Hakkımızda

Tarihi

Grupo de Capoeira da Angola İstanbul, Mestre Baixinho’nun (İtalyan Capoeira Da Angola Derneği
Kurucusu), eski bir öğrencisi olan Emilio De Chiara “Prof.Napoleao” tarafından 2010 yılı Ekim ayında kuruldu. Grup Mestre Baixinho’nun Istanbul’da bir Capoeira Angola grubu kurmaya karar vererek, Şubat 2010’da Napoleao’yu bunu gerçekleştirmesi için İstanbul’a göndermesiyle oluştu.
Grup, gerçek anlamda 2010 yazından sonra kendini Capoeira'ya adamış çekirdek bir grup ögrencinin bir araya gelmesiyle meydana çıkmıştır. Bu Napoleao’nun yorulmak bilmeyen çabaları ile kendini grubu geliştirme ve Capoeira Angola’yı Türkiye çapında bilinir yapma projesine adamasının sonucudur.

Capoeira Da Angola Istanbul Grubu şimdiye kadar sayısız festival ve fuarda performans göstermiş ve bir çok radyo ve TV programında yer almıştır.
Prof.Napoleão İstanbul çevresinde farklı üniversite ve kültür kurumlarında atölyeler vermiştir(İBB Kültür A.Ş., İstanbul Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi,).
Napoleão İstanbul'a Mestre Baixinho ve İtalyan Capoeira da Angola Derneği diğer eğitmenlerini getirerek yıllık atolye çalışmaları düzenlemektedir.

2011 yılında grup IBB Kültür A.Ş. işbirliği ile 1. İstanbul Capoeira Angola Festivali’ni düzenlemişve 2012 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi ile işbirliği içinde 2. Capoeira Angola Festivali’ni de gerçekleştirmiştir.
Prof.Napoleão ve grubu, kendisini tamamen Capoeira Angola ve genel olarak Afro-Brezilya kültürünü öğretmeye, araştırmaya adayacak olan, Türkiye'nin ilk Capoeira Angola Akademisini inşa etmek niyetindeler.